Πρωταθλητής κόσμου ο Πιλίδης!

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε πριν από λίγο ο Γιώργος Πιλίδης στην διοργάνωση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Κ23 που φιλοξενείτε όλη αυτή την εβδομάδα στην πρωτεύουσα της Σερβίας, Βελιγράδι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε του Ρώσου αντιπάλου του Ibragim ABDURAKHMANOV με 3-4 σε έναν αγωνιώδη τελικό για δυνατά νεύρα που κρίθηκε στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα μετά από παρατήρηση στον Abdurakhmanov για τράβηγμα του μαγιό.

Στην πορεία του προς το χρυσό μετάλλιο, ο Πολυνίκης αθλητής μας, αντιμετώπισε επιτυχώς στον προκριματικό γύρο τον Καζάκο Ilyas AMANZHOLOV με 4-2, ενώ στο γύρο των 1/8 τον Ινδό Parvinder PARVINDER με 4-1.

Στον προημιτελικό νίκησε τον Hrachya MARGARYAN από την Αρμενία 2-2 στα κριτήρια και εξασφάλισε την συμμετοχή του στον τελικό με την επικράτησή του επί του Τούρκου Cavit ACAR με 9-3.

Άλλο ένα μετάλλιο εξασφάλισε η χώρα μας με την επικράτηση του  Αζαμάτ ΚΧΟΣΟΝΟΦ στο ημιτελικό των 125 κιλών με πτώση επί του Ιρανού Seyedmehdi Seyedabasali HASHEMIJOUYBARI, το χρώμα του οποίο θα το γνωρίζουμε αύριο με την λήξη του αγώνα επί του Anthony Lawrence CASSIOPPI (ΗΠΑ).